» Hlavní stránka / Akce / Velká Fatra 08

Úvodem

Měl jsem dlouhou debatu s Frankiem ohledně zpráv na osadním webu. Jestli přidávat i akce, kterých se zůčastnil pouze jeden člen osady. Nakonec jsme se domluvili. Ano, pokud to bude řádně označené, aby nedošlo k omylu. Takže začínáme.

Vítání zimy na Velké Fatře - Martin

Ozval se mi kamarád z Bratislavy, jestli s nimi nepojedu přivítat zimu na Velkou Fatru. Protože jsem tam ještě nebyl, souhlasil jsem. Jednalo se o prodloužený víkend 14 až 17 listopadu 2008. Pozval jsem osadníky, ale nikdo se nepřidal. Proto píšu tuto akci jako soukromou.

Pátek 14.11.2008

Sraz byl v Ružomberku v pátek v 18:30. Dohromady jsme byli čtyři. Rado a tři Martinové. Autobusem jsme popojeli do vesnice Podsuché (kolem 550 m.n.m.). Zde jsme si dali pivo a vyrazili na cestu. Cílem byl horský hotel Smrekovnica (1300 m.n.m.). Vzdálený pouze 8 kilometrů po silnici po červené turistické značce, ale s převýšením skoro 1 kilometr. Cesta nám trvala přesně 2 hodiny. Spálenou energii jsme pak doplňovali v baru až do jedné hodiny, než jsme šli spát.

Zde musím odbočit. Kamarádi s Blavy nejsou trampové. Jsou to turisté a spávají většinou na hotelích. Horský hotel Smrekovnica je dobré startovací místo. Lze začít tůru brzy ráno bez úmorného výstupu. V okolí se bohužel nenachází jiný hotel nebo salaš. Takže cena za osobu byla 600 Sk (dvoulůžkový pokoj). Pivo bylo za 50 Sk.

Sobota 15.11.2008

V sobotu po snídani (osprchovaní a svěží) jsme vyrazili na jih po zelené turistické značce. Počasí bylo ideální. Slunečno, jasno, slabý větřík. Nádherné výhledy se nám otevřely hned na prvním kopečku. Na jedné straně Malá Fatra, na druhé straně Nízké Tatry.
Pěšina byla místy trochu blátivá. Kolem poledne jsme byli na vrcholu Rakytov (1567 m.n.m.). Dost foukalo a my obědvali na závětrné straně. Další vrchol Ploská (1532 m.n.m.) jsme obešli obloukem a za soumraku sešli k chatě pod Borišovom (1300 m.n.m.). Chata je bez elektřiny (12V osvětlení jsem v provozu neviděl), se suchým záchodem uvnitř. Postele jsou většinou dopředu rezervované. Dali jsme si kyselicu, piva a přemýšleli, kde budeme spát. Jeden bača nám nabízel za drobný poplatek svou salaš. Odolali jsme a sami jsme našli jednu otevřenou. Viz. salaš sestricky. Zde jsme uhájili místo na půdě.

Neděle 16.11.2208

Ze salaše jsme vyrazili v 8 hodin se zastávkou na chatě pod Borišovom, kde jsme si dali jedno pivo. Pak jsme pokračovali po modré značce na Ostredok (1592 m.n.m.), nejvyšší vrchol Velké Fatry. I když sluníčko pořád příjemně hřálo, počasí se začínalo kazit. Na vrchol jsme vystoupili v souvislé mlze. Zapili jsme vítězství valašskou slivovicí a pokračovali na vrchol Křižná (1573 m.n.m.). Počasí se nezlepšilo. Naopak, foukal studený vítr a Radovy hodinky ukazovaly 1,1 stupně Celsia. Kolem třetí hodiny jsme došli k horskému hotelu Kráľova studňa (1300 m.n.m.). Ten je již dlouho v rekonstrukci, ale funguje. Za 250 Sk jsme dostali pokoj s postelí a koupelnou s teplou vodou. Osvětlení zajišťuje generátor, který se zapíná pouze večer. Seděli jsme u piva při svíčkách a hráli karty.

Pondělí 17.11.2008

Ráno se loučím s ostatními a před osmou hodinou odcházím po zelené značce do vesnice Staré hory. Je mrazivo, všechny kaluže jsou zamrzlé a přes noc napadl sníh. Takže jsme se dočkali a uvítali zimu (první sníh) na horách. Cesta mi trvala necelé 3 hodiny. Sestoupal jsem na 462 m.n.m. Ve vesnici jsem stopnul šoféra, který mě zavezl až do Ružomberku na vlak.

Fotogalerie

Hospoda v Podsuché. Příprava na cestu nahoru.
Fotil Martin
Horský hotel Smrekovica. Vysoký standard, vysoká cena.
Fotil Martin
Odpočívadlo a v pozadí Nízké Tatry.
Fotil Martin
Je teplo.
Fotil Martin
Obědváme na závětrné straně vrcholu Rakytov.
Fotil Martin
Pohled na východ, na Nízké Tatry.
Fotil Martin
Pohled na sever. To jsme za den přešli.
Fotil Martin
Pohled na západ, na Malou Fatru.
Fotil Martin
Rado v Južném Rakytovském sedle.
Fotil Martin
Ráno na salaši na půdě. Vstáváme.
Fotil Martin
Salaš při pohledu zvenku. Odcházíme.
Fotil Martin
Chata pod Borišovom. Byl jsem tam.
Fotil Martin
Nedělní dopoledne. Slunce a mlha.
Fotil Martin
Vrcholové foto. Ostredok v mlze.
Fotil Martin
Krížna. Zase mlha.
Fotil Martin
Pondělní mrazivé ráno. Kráľova studňa.
Fotil Martin
Odcházím sám. Poslední foto.
Fotil Martin
Příchod zimy na Velkou Fatru. Byl jsem u toho.
Fotil Martin
nahoru
Zobrazit navigaci